FETÖ Hareketinin sebebi Diyanet'tir!

Yeniakit'e verdiği röportajda önemli konulara değinen Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, 'FETÖ hareketinin sebebi diyanet'tir dedi.

PAYLAŞ

Tarihçi Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, FETÖ’nün Müslümanlara yaptığı kötülükleri ve FETÖ tipi sapık yapılara karşı Müslümanların nasıl davranması gerektiği ile ilgili Yeniakit gazetesine röportaj verdi. Röportajda;

“Tarih boyunca FETÖ tipi olumsuz yapıların daima çıktığını belirten İhsan Süreyya Sırma,  onun için Allah-u Teala bizi uyarmak için peygamberleri göndermiş. Fakat zamanla içlerinden bazı sapıklar dine zarar veren faaliyetlerde bulunmuşlardır. Tüm bunların asıl sebebi, Müslümanlardaki yanlış din anlayışından kaynaklanıyor. Böyle olunca da bu gibi sahtekarlar ortaya çıkabiliyor. Hatta 90’lı yıllarda ben bu konuyu bir gazetede yazdım ve Fetullah Gülen’i eleştirdim. Dedim ki bu adamın zihniyeti sakat. Ama o zamanki gazete benim yazılarıma son verdi. Fakat gördük ki bir felaket büyüye büyüye geldi. Yani insanımız ancak felaketleri gördükten sonra inanıyor.”

Diyanet hür olmalı

“Dini Kur’an’dan ve sünnetten öğrenmeli ve öğretmeliyiz” diyen Sırma, Fetö darbesinden sonra Türkiye’de henüz görünürde bir şeyin değişmediğinden bahsetti. “Ancak bundan sonra her önüne çıkan rüyalarıyla, bilmem kerametleriyle insanları kandıramayacak. İnsanların Kur’an’a ve sünnete yeniden döneceklerini ümit ediyorum. İnşallah böyle olur” diyen İhsan Süreyya Sırma Hoca, “Diyanet’in biraz cesur olması lazım bu konuda. Doğrusunu isterseniz devletin de yardım etmesi lazım. Devlet müdahale etmemeli! Devlet dine müdahale ettikçe hem kendi laikliğini bozuyor, hem Müslüman dini yaşayamaz hale getiriyor. Diyanet eğer hür olursa bu gibi şeyler ortaya çıkmaz diye düşünüyorum.” şeklinde ifadede bulundu.

FETÖ hareketinin sebebinin Diyanet ve benim gibi hocalar olduğunu belirten Sırma, “Onlar İslam’a aykırı, dine aykırı birçok faaliyette bulununca Diyanet buna müdahale etmedi. Getirip peygamberi kamyona bindirdiler. Olimpiyatlar da dansözleri seyrettirdiler. Kimse müdahale etmedi. Hiç bir hoca da müdahale etmedi. Böyle olunca da büyüdüler. Diyanet’in bundan ders alarak yeniden bir yapılanmaya girmesi lazım bu gibi cereyanlarla ilmi olarak uğraşması lazım.” dedi.

 

Kaynak. YENİAKİT

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN