Fatih Erbakan: Darbeci zihniyetin kalıntıları hala duruyor!

PAYLAŞ

Fatih Erbakan, "Tarihe adeta kara bir leke olarak düşen 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi, Türkiye’deki siyasi yapıya büyük zarar vererek istikrarı bozmuş, bir bakıma daha sonra ortaya çıkan askeri muhtıra ve darbelerin de önünü  açmıştır." dedi.
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, 27 Mayıs 1960 darbesinin 60’ıncı yıl dönümüne ilişkin açıklamada bulundu.
Askeri darbeler Türkiye'nin kalkınmasına engel olmuştur
Askeri darbelerin Türkiye'nin kalkınmasına ve istikrarına mani olduğunu belirten Erbakan, şunları kaydetti:
27 Mayıs 1960’da, 1924 Anayasası’nda ifade edilen “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesini hiçe sayan darbeciler, Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’yu hukuksuz ve acımasız bir şekilde darağacına götürerek Milli iradeyi de, insani ve vicdani tüm hasletleri de ayaklar altına almışlardır. Bu durumun hiç şüphesiz ki, Türkiye’nin kalkınmasına, yatırımlara ve ekonomik istikrara çok ciddi olumsuz etkileri olmuştur. 
'Darbelerden en çok Erbakan Hocamız ve Milli Görüş partileri etkilendi'
"1960  sonrasında da askeri darbelerden en çok etkilenen Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız ve kurduğu Milli Görüş partileri olmuştur." diyen Erbakan, "Tam dört kez kurduğu siyasi partileri kapatılarak ve '12 Eylül 1980 Askeri Darbesi' ve ‪'28 Şubat‬ Post Modern Darbesi' ile önü kesilmeye çalışılmış, gerçekleştirmek istediği maddi ve manevi kalkınma hamleleri önlenmek istenmiştir." şeklinde konuştu. 
'Maalesef ki hala darbe anayasasıyla yönetiliyoruz'
Erbakan açıklamasına şöyle devam etti: 
"Maalesef ki, Türkiye olarak bugün de sivil idarelere rağmen, yapılan kısmi değişikliklere rağmen, hala darbe anayasalarıyla yönetilmeye çalışılan ve milletin iradesi önünde % 10’luk barajlar ihdas edilen bir ülke konumundayız. Artık darbe sözcüğünün dahi duyulmadığı, huzur ve güven ortamının tam manasıyla hakim olduğu, darbe zihniyetlerinin kalıntılarından arındırılmış bir yasaların hayata geçirildiği, ‘Yaşanabilir Bir Türkiye’ ve ‘Yeniden Büyük Türkiye’nin kurulması en büyük arzumuzdur.
Bu vesileyle Merhum Başbakan Adnan Menderes, merhum Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve merhum Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ı rahmetle anıyoruz, ailelerine ve tüm milletimize bir kez daha başsağlığı diliyoruz ..."

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN