Erbaş, açıklamalarda bulundu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 'Bu genelge ile camilerimizdeki o görüntülerin kısa bir zamanda ortadan kalkmasını ve nihai olarak sandalyesiz veya oturarak namaz kılamayan vatandaşlarımızın da ancak katlanır taburesini alarak cemaatin içinde saflardan herhangi birisinin içine karışarak bundan sonra namaz kılabileceğini genelgeyle karara bağladık' dedi.

PAYLAŞ

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Bir kişi kıyamı yapabiliyorsa yapacak. Eğer ayağa kalkıp kıyamını ve rükûsunu yapıp, secdesini yapamıyorsa, kıyamı ve rükûyü yapıp oturacak, sadece secdesini ima ile yapabilecek. Ayağa da kalkmıyorsa o zaman oturduğu yerden safların arasında ayaklarını uzatacak, kıyamı yapamadığı için rükûyu da secdeyi de ima ile yapacak. Yere oturup ayaklarını uzatarak ima ile namazını kılamıyorsa işte o zaman genelgede de ifade ettiğimiz gibi katlanır taburesini alacak, saflardan herhangi birisinin arasına oturacak ve taburesinin üzerinde ima ile namazını kılacak.”

Genelgenin 81 ille sınırlı olmadığını ifade eden Başkan Erbaş, “Yurt dışında yüz civarında ülkede hocamız var. Sadece Almanya'da bin 250 imamımız var. Fransa'da, Belçika'da, Hollanda'da, Amerika'da, Orta Asya'da, Balkanlar’da 2 binin üzerinde imamımız var. Onlara da bu genelgeyi ulaştırdık” şeklinde konuştu.

Diyanet Haber

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN