Erbakan: Ya başka ülkeden bahsediyorlar ya da milletin aklıyla dalga geçiyorlar

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, hükümetin ekonomi ile ilgili açıklamalarını eleştirdi. Erbakan, 'Ya başka ülkeden bahsediyorlar, ya hayal görüyorlar, ya da milletin aklıyla dalga geçiyorlar' dedi

PAYLAŞ

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, AK Parti’nin ekonomi politikalarını eleştirdi. Yazılı bir açıklama yapan Erbakan, "Hükümetin ekonomi kurmayları her zaman olduğu gibi, son günlerde de, 'Efendim ekonomimiz çok iyi, çok güçlü durumda, enflasyon düşüyor, borsa uçuyor, istihdam artıyor, ekonomi alanında şöyle uçuyoruz, böyle kaçıyoruz’ diye anlatıp duruyorlar. Ya başka bir ülkeden bahsediyorlar, ya hayal görüyorlar, ya da bu milletin aklıyla dalga geçiyorlar" dedi.

'Piyasada yaprak kıpırdamıyor'

Türkiye’nin en büyük özel havayolu şirketlerinden Atlasjet’in uçuşlarını durdurduğunu hatırlatan Erbakan şu ifadeleri kullandı:

Türkiye’nin en büyük hazır giyim markalarından bir tanesi 1000 işçi çıkarıyor, yüzde 20 küçülüyor. Yine çok büyük bir otomobil lastiği üreticisi üretime 15 gün ara verdiğini açıklıyor. 30-40 yıllık firmalar birer birer konkordato ilan ediyor, piyasada yaprak kıpırdamıyor.

'Nur topu gibi 3 yeni vergimiz oldu'

"Bu faiz oranlarıyla, bu vergilerle, bu enerji fiyatlarıyla, alım gücünün sıfıra düştüğü bu piyasada bu firmalar nasıl üretim yapsın, nasıl ayakta kalsın” diye soran Erbakan açıklamasına şöyle devam etti:

KDV’ler, ÖTV’ler, ÖİV’leri, çöp vergileri, çevre temizlik vergileri yetmedi, bir otomobil alırken otomobil bedelinin 2 misli vergi almaları yetmedi, otomobili aldıktan sonra MTV ile 3 senede bir otomobil bedeli daha tahsil etmeleri yetmedi, akaryakıt üzerinden %70 vergi aldıkları yetmedi, şimdi de nur topu gibi “3 yeni vergimiz” oldu; Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi...

Biz ne demiştik yakında sakal boyu 2 cm’in üzerinde olanlardan her 1 cm için şu kadar vergi alınır derlerse şaşmayın. Para lazım olunca borç al, borcun faizini de vergiyle-zamla millete ödet.

'Kurtuluş formülü: Üretim-istihdam-ihracat seferberliği'

Uygulanan ekonomi programının Kemal Derviş’in, Mesut Yılmaz’ın programından bir farkı olmadığını savunan Erbakan, "Bu milletin kurtuluşunun yolu borç-faiz-zam-vergi ekonomisinden değil, “üretim-istihdam-ihracat” seferberliğinden geçer. İşte biz, bu seferberliği gerçekleştirmek için geliyoruz. Bu seferberliğin finansmanını da; borçla, vergiyle, zamla, bugün olduğu gibi devlet kuruluşlarını satıp yok ederek değil, ‘milli kaynak paketleri’yle sağlayacağız" dedi.

'Milli Kaynak Üretme Genel Müdüğü kuracağız'

Yeniden Refah iktidarında “Borçlanma Genel Müdürlüğü” değil, “Milli Kaynak Üretme Genel Müdüğü” kuracaklarını belirten Erbakan şu ifadeleri kullandı:

Gelir gelmez mutlaka 'Denk Bütçe'yi tesis edeceğiz, bir kuruş yeni borç almayacağız, her sene 100 milyar dolar kaynak üreteceğiz. Bunun yarısıyla borçlarımızı ödeyeceğiz, yarısıyla da milletin hizmetini göreceğiz. Yıllık 100 milyar dolar hacmindeki kaynak paketlerimiz hazır, acil eylem planımız hazır, biz geleceğiz ve geçmişte de olduğu gibi bu sorunları yine biz çözeceğiz.

Independent Türkçe

Kaynak :www.independentturkish.com

Dini Haberler

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN