Erbakan Vakfı, Contemporary'de sergilenen heykele tepki gösterdi

Ressam Ali Elmacı'nın Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid'in yüzünü kadın bedeni formundaki bir heykele resmetmesine Erbakan Vakfı Gençlik Kolları tepki göstererek heykeli kaldırttı.

PAYLAŞ

Contemporary’de sergilenen heykel, Erbakan Vakfı İstanbul Gençlik Kollarının tepkisini çekti. Gençler yetkililerle görüşerek heykelin kaldırılmasını sağladılar. Bu arada emniyet tarafından 20-25 kişi karakola götürülerek sorgulandığı haberi alındı.

Dini-Haberler sitesi olarak adı ne sergisi olursa olsun veya ne sanatı olursa olsun, Cennetmekan Sultan Ikinci Abdülhamid Han'a yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Erbakan Vakfı Gençlik Kollarına da bu duyarlılıklarından ötürü teşekkür ediyoruz. Gençlik kolları, konuyla ilgili sosyal medyadan yaptığı açıklamada;

Necmettin Erbakan Vakfı İstanbul Gençlik Kolları yaptığı açıklamada;
Atamız Abdulhamid Han'a yapılan bu çirkin saldırıya susmayarak verdiğimiz haklı tepkiden dolayı malum kesimlerden bir çok tepki aldık. Ama biz doğru bildiğimizden dönmeyeceğiz inşAllah. Basında bizi destekleyen gazete ve TV kanallarına da teşekkürü borç biliriz. 

Unutmayalım ki bu sadece bizlere değil ecdadımıza yapılmış bir saldırıdır. Malum 'sanat'ın tekrar sergide yerini aldığını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Lakin bu olayın peşini bırakmayacağız. Desteklerinizi beğeni ve paylaşımlarla yapabilirsiniz.
Hayırlı cumalar. Selam ve dua ile..

Erbakan Vakfı İstanbul Gençlik Kolları

 

Contemporary İstanbul’dan saldırı iddialarıyla ilgili açıklama

Contemporary İstanbul, sergide saldırı iddiasına ilişkin yaptığı açıklamada, bir grubun sergilenen bir heykelin kaldırılmasını talep ettiğini, söz konusu eserin fuarın kapanışına sergileneceğini bildirdi.

Contemporary İstanbul’da sergilenen bir heykele yönelik saldırı gerçekleştirildiği iddialarına ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen çağdaş sanat fuarına Şili’den katılan Isabel Croxatto Galleria’nın önüne gelen bir grup, sergilenen bir heykele karşı hassasiyetlerini bildirerek, kaldırılmasını talep etmiştir. Galerinin sahibi İsabel Croxatto da, fuarın kapanış saatine denk gelen bir zamanda gerçekleşen bu talep üzerine heykeli alandan kaldırmıştır.

Ancak olayın duyulmasının ardından galeriye gelen Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, kaldırılan eseri tekrar yerine konulmasını sağlamıştır. Söz konusu heykel, fuarın kapanışına kadar yerinde sergilenmeye devam edecektir” denildi.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN