Diyanetin Stajyer imamlık uygulaması başladı

Sözleşmeli alınan 4 bin 800 imam-hatip için Diyanet İşleri Başkanlığı, stajyer imamlık uygulamasını hayata geçirdi.

PAYLAŞ

Diyanet İşleri Başkanlığınca, sözleşmeli alınan 4 bin 800 imam-hatip için stajyer imamlık uygulaması hayata geçirildi. 4 ay süreyle uygulama yapacak olan stajyer imamlara, günümüz inanç problemleri, Kur’an-ı anlama ve yorumlama konusunda günümüz tefsir problemlerinin yanı sıra hadisleri kullanma, rivayeti doğru anlama, yorumlama ve güncelleme hususlarına değinilecek. 4 aylık kurs sonunda yazılı ve sözlü sınavdan başarılı olanlar görev hayatına başlayacak.

4 aylık staj yapacaklar

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tarihinde ilk kez yapacağı bir uygulama da hayata geçirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açılan 4 bin 800 sözleşmeli imam alım sınavlarının tamamlanmasıyla beraber, başarılı olan söz konusu imam-hatipler hemen imamlık görevine geçemeyecek. Diyanet İşleri Başkanlığının alanında uzman personeli tarafından, stajyer imamlar, çeşitli illerde belirlenen 30 farklı noktada 610 saatlik eğitime tabi tutulacak. Staj süresi 4 ay olacak.

Yazılı ve sözlü sınavdan başarılı olma şartı

Staj eğitiminin sonunda stajyer imamlara sınav yapılacak, sınav sonundaki başarı durumlarına göre sözleşmelerinin yenilenip yenilenmemesine karar verilecek.

Stajyer imamlara hangi eğitimler verilecek?

Stajyerlik süresi içerisinde imamlara verilecek eğitimler: Temel İslam Bilimleri, Kur’an-ı Kerim, Kur’an Meali, Temel Dini Bilgiler, İmamlık ve Müezzinlik Formasyonu, Hutbe-Vaaz Hazırlama ve Sunma, Sosyal ve Kültürel Etkinlik başlıkları altında dersler verilecek.  İmamlar, ezan ve sala uygulamaları yapacak, beş vakit namaz ve Cuma namazı kıldıracak. İmamların, ses, makam ve sala becerisi, kitleye hakimiyeti, beden dilini etkin kullanmaları, konuşmada akıcılık, empati kurması, sorun çözme becerisi takip edilecek. 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN