Diyanet Vakfı her ilde 'öğrenci evleri' açacak

Türkiye Diyanet Vakfı, üniversite öğrencilerine yönelik maddi durumu iyi olmayan gençlerin barınma ihtiyaçlarını giderebilmek amacıyla öğrenci evlerinin sayısını artırmayı hedefliyor.

PAYLAŞ

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal, yaptığı açıklamada, üniversite öğrenimi için farklı kentlere giden öğrenciler barınma ihtiyacını da beraberinde getirdiğini ifade etti.

Ünal, ekonomik yönden durumu iyi olmayan mağdur bir kesime işaret ederek, "Özellikle bu katmandan gelen genç neslin elinin tutulması gerekiyor. Çünkü bunu çok yakın bir tarihte, 15 Temmuz sürecinde yaşadık. Burada bırakılan boşluğun başkaları tarafından ciddi anlamda kullanıldığını gördük. Muhtaç insanların bir süre sonra beyinlerinin yıkandığını ve bunların da asker ya da piyon haline getirildiğine şahit olduk. İşte bu süreçte Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı bu ihtiyacı karşılamak üzere yola çıktı." dedi.

Prof. Dr. Yavuz Ünal, Türkiye Diyanet Vakfı' olarak bu konuda asla ticaret yapmadıklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Vakfımız, resmi olarak işletilen yurtların dışında öğrencileri barındırdığı evlerin parasını kendisi ödüyor. Çok cüzi bir katılımla faturaların ödenmesi gibi öğrenciler Diyanet evlerinde kalır. Bunun dışında hiçbir şekilde para talep edilmez. Vakıf tamamen kendi bütçesinden bu ihtiyacı karşılar. Bu, topluma karşı Diyanet'in vakıf olması hasebiyle bir yükümlülük olarak kabul ettiği ve bu yükümlülüğü yerine getirmek üzerede planladığı bir etkinlik olarak görülüyor."

"Evlerin sayısını artırırmaya çalışıyoruz"

Ünal, mevcut öğrenci evlerinin sayısını artırmaya çalıştıklarını vurgulayarak, "Aynı zamanda öğrencilerin sadece karınlarının doyurulması ya da barınmalarının sağlanması değil, bunun dışındaki ihtiyaçlarının da kültürel anlamda desteklendiği bir alan oluşturulmaya gayret ediliyor. Türkiye'nin farklı yerlerinde bu şekilde bir yapılanmaya gidiliyor. İnşallah bu da güzel sonuçlar verecek." diye konuştu.

Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu ise Diyanet Vakfı'na ait Ordu'da bulunan öğrenci evleri sayısının 21'e çıkarıldığını belirterek, bu evlerden 102 öğrencinin faydalandığını ifade etti.

Vakfa ait evlerde kalan bu öğrencilerden kira alınmadığına işaret eden Kolukısaoğlu, "Evdeki bütün malzemeler vakıf tarafından karşılanıyor. Öğrencilerimiz sadece su ve elektrik faturalarını ödüyor. İhtiyaca göre öğrenci evlerinin sayısı artırılacak. Bu yönde çok ciddi talep var. Biz de bu talebi karşılamak için ev sayısını artırmayı planlıyoruz. Hiçbir öğrencimizi mağdur etmek istemiyoruz." diye konuştu.

Türkiye Diyanet Vakfı'nın açmış olduğu öğrenci evlerinden yaralanacak öğrencilerde bazı şartlar aradıklarını belirten Kolukısaoğlu, şunları kaydetti:

"Bilinmesini isteriz ki öğrenci evleri Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun hiçbir şekilde alternatifi değildir. Bilakis Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarının yetersiz kaldığı yerlerde tamamlayıcı olarak hizmet vermektedir. Zaten öğrencilerden de Kredi ve Yurtlar Kurumuna müracaat etmiş ve kendisine yurt çıkmamış olması şartı aramaktayız."

Kolukısaoğlu, İlçelerimizde de Ordu Üniversitesine bağlı fakülte ya da yüksek okulda okuyan öğrencilerden talep gelmesi durumunda öğrenci evlerinin faaliyete geçeceğini sözlerine ekledi.

TRT

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN