Diyanet hac başvuru tarihleri 2017 ne zaman başlıyor

Diyanet hac başvuru koşulları neler? Diyanet hac başvuru tarihi ne zaman? Tüm bu soruların cevabını haber detayımızda bulabilirsiniz...

PAYLAŞ

Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 Hac başvurularıyla ilgili açıklamalar yaptı. 2017 yılında hacca gitmek üzere “İlk Defa Kayıt” yaptıracakların ilgili bankalara (28 Aralık 2016 – 06 Ocak 2017 tarihleri arasında) 20 TL. ön kayıt ücreti yatırmış olması gerekmektedir.

Diyanet Hac kayıtları 2017 ne zaman başlıyor?

1- 2017 yılında hac için "ilk defa kayıt" yaptıracakların, ilgili bankalara (28 Aralık 2016 – 06 Ocak 2017 tarihleri arasında) önkayıt ücreti olan 20 TL. yi yatırmış olması gerekmektedir.

2- 2017 yılında Otomatik Kayıt Yenileme işlemi kesinlikle yapılmayacaktır.

3- 2016 yılında Kur'aya katılmış olanlardan hacca gidemeyenler; “Kayıt Yenileme” işlemlerini 09 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında İl ve İlçe Müftülüklerinden veya İnternet ortamından kendileri yapacaklardır.

4- Kayıt yeniletenler; Hac Konaklama türü, Kayıtlı olduğu İl ve ilçesini, İletişim bilgileri ile Kur'a birliktelik işlemlerinde değişiklik yapmak istedikleri taktirde bu işlemlerini 09 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında Müftülüklerden yaptıracaklardır.

5- Yapılacak olan Kur'a çekiminden sonra kesin kayıt yapmaya hak kazananların, “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgeleri, cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alabileceklerinden, özellikle cep telefonu bilgilerinin güncellenmesi gerekmektedir.

6- 2017 yılı Hac Ön Kayıt ve Kayıt Yenileme ile ilgili daha detaylı bilgilere http://hac.diyanet.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Hac Nedir?

Hac, Mekke bulunan Kâbe'yi ve civarındaki kutsal sayılan yerleri, özel bir vakit içinde, usulüne uygun bir şekilde ziyaret etmek ve yapılması gereken diğer menâsiki yerine getirmek" demektir. Bunların tümüne birden hac törenleri anlamında "menâsikü'l-hac" denir.

Hac Niçin Yapılmakta?

Hac, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak amacıyla yapılır. Onun rızasını kazanmak için, peygamberleri aracılığı ile bizlere bildirdiği emirleri yerine getirmek, yasaklarından da kaçınmaktır. Allah’ın emirlerindeki amaç, insanı iyiye, güzele, doğruya yöneltmek, yasakları ise kötülüklerden uzaklaştırmaktır. Böylece insanları güzel ahlâk sahibi kılarak mutlu olmalarını sağlamaktır. 

Hac Kimlere Farzdır?

Hac, gücü yeten, yani hem sağlık hem de servet yönünden haccetme imkânına sahip olan müslümanların, ömründe bir defa haccetmeleri farz olup, imkân ele geçince, geciktirmeden yerine getirilmesi gerekir. Hayatında bir kere hac yapmış olan müslüman bu farzı yerine getirmiş olur. Ebû Hanîfe, Ebû Yûsuf, Mâlik ve Ahmed b. Hanbel gerekli şartları taşıyan hac yükümlüsünün bu ibadeti önündeki ilk hac mevsiminde eda etmesi gerektiği, sonraki yıllara tehir etmesinin günah olduğu, hatta bu ibadeti uzun süre geciktiren kişinin şahitliğinin kabul edilmeyeceği görüşündedirler. Şâfiî ve İmam Muhammed ise ileride yerine getirmeye azmedilmesi ve eda imkânının normal şartlarda elden çıkması gibi bir endişenin bulunmaması şartıyla haccın tehir edilebileceğini söylemişlerdir. Bununla birlikte, bunlar da hac ibadetinin bir an önce ve ilk fırsatta yerine getirilmesinin sünnete uygun ve daha ihtiyatlı bir tutum olduğunu belirtmişlerdir.

Bir kimseye haccın farz olabilmesi için şu şartların bulunması gerekir:

- Hür, ergin ve akıllı olmak,
- Hacca gidip gelmeye yeterli vakti bulunmak,
- Hacca gidip gelinceye kadar ailesinin geçimini sağlamış olmak, 
- Gerekli masrafları karşılayacak kadar zengin olmak,
- Sağlıklı olmak, 
- Yol güvenliği bulunmak

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN