Diyanet, din istismarına karşı Nur cemaati temsilcileri ile görüştü

15 Temmuz darbe girişimi sonrası din istismarına karşı çalışma başlatan Diyanet İşleri Başkanlığı Nur cemaatinin temsilcileriyle buluştu.

PAYLAŞ

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı, din istismarına karşı cemaat temsilcileriyle biraraya gelme kararı aldı ve ilk adımı attı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. HASAN Kamil Yılmaz, cemaatlerle görüşme için koordinatör olarak görevlendirildi. Nur cemaatiyle görüşme Beşiktaş’taki Ertuğrul Tekke Camii’nde gerçekleştirildi. Bu toplantıya Risale-i Nur cemaatinin temsilcileri katıldı. Toplantı, Nesil Grubu’nu temsilen Mehmet Fırıncı  (Bediüzzaman Said Nursi’nin ilk talebelerinden), Hizmet Vakfı Grubu’nu temsilen Hüsnü Bayramoğlu (Bediüzzaman’ın ‘mutlak vekilim’ dediği), İstanbul İlim ve Kültür Vakfı, Hayrat Vakfı, Meşveret Grubu ile Arslanbey eğitim ve Kültür Vakfı yetkililerinin katıldığı buluşma sohbet havasında geçti.

FETÖ’NÜN İSLAMA VERDİĞİ ZARARLARA KARŞI ÖNERİLER
Samimi bir havada geçen buluşmada, FETÖ’nün İslam’a verdiği zararlar masaya yatırıldı. Yılmaz, dini istismar eden FETÖ ve benzeri ihanet şebekelerinin bir daha ortaya çıkmaması için neler yapılması gerektiği hususunda Risale-i Nur temsilcilerine düşüncelerini tek tek not aldı. Risale-i Nur temsilcileri ise kendilerinin, teröristbaşı Fetullah Gülen liderliğindeki FETÖ şebekesiyle karıştırılmasından dert yandı. Toplantıda, Bediüzzaman’ın hayali ve vasiyeti olan Medresetüzzehra Üniversitesi projesi de gündeme geldi ve bu vasiyetin yerine getirilmesi talebi Diyanet yetkilisine iletildi. 

Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın bu kapsamda diğer cemaat ve tarikat temsilcileriyle de bir araya geleceği öğrenildi. Daha sonra gruplar halinde yapılacak olan bu toplantıların ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez başkanlığında tüm cemaat ve tarikat temsilcilerinin davet edilmesiyle geniş katılımlı bir toplantının koordine edilmesi hedefleniyor.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN