Diyanet: Darbecilere din hizmetleri verilmeyecek!

Diyanet İşleri Başkanlığı, 'Meşru yönetime başkaldırarak, halka karşı silah kullanan ve bu sırada öldürülen darbecilere din hizmetleri verilmeyecektir.' dedi.

PAYLAŞ

DİB Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığından yapılan açıklamada: “Türkiye’nin  meşru yönetimine başkaldırarak, milletin ve devletin bekasını hedef alan, TBMM başta olmak üzere kamu kurumları üzerine bomba yağdıran ve  halka karşı silah kullanan ve bu sırada öldürülen darbecilere karşı, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından  sala, teçhiz, tekfin ve üzerlerine cenaze namazı kılınması gibi din hizmetleri verilmeyeceği” bildirildi. 

Yapılan açıklamada: "15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminde öldürülen darbecilerin cenaze namazları ile ilgili olarak halkımızdan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığımıza gelen yoğun sorular üzerine, aşağıdaki açıklamanın kamuoyu ile paylaşılması uygun görülmüştür.  Cenaze namazı, ölen bir Mü’min için kardeşleri tarafından yerine getirilen bir tezkiye ve duadır. Bu merasimde Mü’minler ölen kardeşleri için dua etmekte, ona hüsnü şehadette bulunmakta ve haklarını helal ettiklerini ilan etmektedir. Hâlbuki bu kişiler, giriştikleri eylemler ile sadece bireylerin değil bütün bir milletin hukukunu ayaklar altına almış ve böylece Mü’min kardeşlerinin tezkiye ve dualarını hak etmemişlerdir. Bu nedenle ülkemizin meşru yönetimine başkaldırarak milletimizin ve devletimizin bekasını hedef alan, TBMM başta olmak üzere kamu kurumları üzerine bomba yağdıran ve acımasızca halka karşı silah kullanan ve bu sırada öldürülen darbecilere karşı Başkanlığımızca sala, teçhiz, tekfin ve üzerlerine cenaze namazı kılınması gibi din hizmetleri verilmeyecektir.

Ancak zorla ve tehdit ile olaya sürüklenmiş, hiçbir şeyden habersiz ne olduğunu bilmeden kendisini çatışmaların içinde bulmuş ve hayatını kaybetmiş, er-erbaş ve askerlerimiz ile güvenlik görevlilerimiz bu uygulamanın dışında tutulacaktır." denildi.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN