Diyanet çapraz sorgulamalarla sonuca gidiyor

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal, amaçlarının, FETÖ'nün tamamen sistemin dışına atılması olduğunu belirtti.

PAYLAŞ

Prof. Dr. Yavuz Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milletin hafızasında çok kötü bir sayfa olarak açılan 15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişimi, milletin birlik ve beraberliği sonucu kapandığını belirtti.

"Bu örgütsel yapıya bulaşmış olan veya bunlara çanak tutan insanların bir şekilde devlet mekanizmasından ayrıştırılması gerekiyor." diyen Ünal, bu süreçte çok dikkatli ve hassas davranılması gerektiğini belirterek, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da gereken hassasiyeti gösterdiğini ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, sadece söylentiler ve şikayetlere bakarak görevden ihraç etme veya açığa alma gibi bir tavrının olmadığını dile getiren Ünal, "15 Temmuz darbe girişimi devlete, belki tarihimizde gördüğümüz en soysuz operasyondu. Bu süreçte hak edenin mutlaka cezasını alması gerekiyor ancak bu örgütle bir bağlantısı olmayan, herhangi bir suça bulaşmamış kişilerin, birilerinin şikayetiyle mağdur olması bir Müslüman'a, özellikle de Diyanet İşleri Başkanlığı'na yakışmayacak bir tavır olur. Bu nedenle verilen kararların isabetli olması arzu ettiğimiz şeydir." diye konuştu.

- "Gelen bilgiler çapraz sorguya tabi tutularak sonuca gidiliyor"

Kuruma gelen bilgilerin çapraz sorguya tabi tutulduğunu anlatan Ünal, şunları kaydetti:

"Kesinlikle bir kişinin söylediği veya şikayeti esas alınıp bunların üzerinden karara gidilmiyor. Çapraz sorgulamalarla sonuca gidiliyor. Ümit ediyoruz ki hak eden hak ettiğinin karşılığını görür. Böyle bir hassasiyet tarafımızdan sürdürülüyor. Diyanet olarak bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor ancak bilinmesini isteriz ki hedefimiz, kendisini devlet otoritesinin karşısında paralel bir güç olarak gören yapının tamamen sistemin dışına atılmasıdır. Çünkü istiklalimiz, varlığımız ya da dünya tarihinde oynadığımız rolün yeniden bizim tarafımızdan oynanması buna bağlı. Aksi takdirde bizim varlığımızı tehdit eden, bizim gücümüzü bölen bir yapı ortaya çıkar. Ümit ediyorum ki en kısa sürede sağlam bir bünye inşa edilir."

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN