Diyanet açıkladı! Cuma günü kuralar çekiliyor | dini haberler

Diyanet, Hac farizasını yerine getirmek niyetiyle kutsal topraklara gidecek olan hacı adaylarını belirlemek için cuma günü kura çekecek.

PAYLAŞ

Hac ibadetini yerine getirmek amacıyla kutsal topraklara gidecek olan vatandaşlar, cuma günü çekilecek olan kura ile belirlenecek. Bu yıl, hac için 1 milyon 892 bin 724 kişinin katılacağı kura, Diyanet Vakfı Konferans Salonu’nda saat 15.00’te bilgisayar ortamında basın ve kamuoyuna açık yapılacak. Kura sonuçlarını aynı gün saat 23.00’ten itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sayfası "http://hac.diyanet.gov.tr" adresinden ulaşılabilecek.

Kuraya göre kesin kayıt hakkı elde edenler, 27 Şubat-10 Mart 2017 tarihleri arasında “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgesini internet ortamından veya müftülüklerden alarak kesin kayıtlarını yaptırabilecekler. Belirlenen süre zarfında kesin kayıt yaptırmayanların yerine kura sırası gözetilerek 16-24 Mart 2017 tarihleri arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak. 2017 yılı haccına müracaat eden şehit yakını (anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları) ve gazilerin (kendisi ve eşi) kayıtları ise 16-24 Mart 2017 tarihleri arasında konaklama türüne ait hac ücretini yatırmaları şartıyla il müftülüklerinde yapılacak.

Hac çıkışları 31 Temmuz-26 Ağustos, dönüşleri ise 5-30 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacak. Hac kesin kayıt işlemleri ve hac konaklama ücretleri ile ilgili detaylı açıklama ilerleyen zamanlarda yapılacak. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarının yolculuk öncesi manen ve ruhen hazırlanması gerektiği bilinciyle il ve ilçe müftülüklerince Nisan ayından son çıkış gününe kadar eğitim ve seminerler düzenleyecek.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN