Diyanet 102 ülkede Müslümanlara hizmet veriyor | diyanet haber

PAYLAŞ

Diyanet İşleri Başkanlığı, dünyada, 52 ülkede din hizmetleri müşavirliği, 38 ülkede din hizmetleri ataşeliği ve başka ülkelerde bulunan çeşitli seviyelerdeki çalışanlarıyla, toplam 102 ülkede 2 bine yakın personeliyle Müslümanlara hizmet ediyor.

1924 yılında kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1980'den itibaren yurt içindeki vatandaşların yanı sıra yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza da hizmet veriyor. 

Bakanlar Kurulunun,1978'de aldığı karar kapsamında, 1985'ten bu yana yurt dışına din görevlileri gönderilmeye başlandı.

Diyanet'in hizmet verdiği ülke ve personel sayısı son yıllarda hızla arttı. Bu doğrultuda din hizmetleri müşavirliklerinin sayısı 12'si Avrupa da 23'ü Avrasya da ve 17'si Afrika ülkelerinde olmak üzere 52'ye çıktı. Din hizmetleri ataşeliklerinin 30'u Avrupa, 6'sı Avrasya, 2'si Afrika ülkesi olmak üzere 38'e, din hizmetleri koordinatörlüğünün sayısı 7'si Avrasya, 4'ü Afrika ve biri Asya ülkesi olmak üzere 12'ye, din hizmetleri müşavir yardımcılıklarının sayısı 3'e yükseldi.

Bazı ülkelerde hem müşavirlik hem de ataşelikle hizmet verilirken, Müslümanların yoğun olduğu bölgelerde bir bölümü sözleşmeli 2 bin 43 din görevlisi görev yapıyor.

Diyanet tarafından, soydaşların yanı sıra yurt dışında yaşayan Müslüman azınlıklara da hizmet konusunda adımlar atıldı. Türkiye'nin dini eğitim ve din hizmetleri alanlarındaki tecrübe ve birikimlerini başta İslam ülkeleri olmak üzere Müslüman azınlıklarla paylaşmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı uluslararası toplantılar düzenlendi.

Bu çerçevede;

Avrasya İslam Şuralarının yanı sıra,

Afrika Müslüman Liderler Zirvesi,

Balkan Ülkeleri Diyanet İşleri Başkanları Toplantısı,

Avrupa Müslümanları Buluşması,

Latin Amerika Ülkeleri ve Karayip Adaları Müslüman Dini Liderler Zirvesi gibi etkinliklerle dünya genelinde pek çok Müslümana ulaşıldı.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN