Devletteki FETÖ'cüler nasıl tespit ediliyor?

Devlet kurumlarındaki FETÖ'cülerin açığa alınması için başlatılan çalışmanın ayrıntıları yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

PAYLAŞ

Hükümetin, FETÖ ile bağlantısı olanların tespitine ilişkin çalışmaları tüm hızı ile sürüyor. Hükümet, kurunun yanında yaşın da yanmaması ve toplumda başka sıkıntılar oluşmaması için yol haritasını belirledi.

Takvim gazetesinin haberine göre bu çalışmada, unvanlı ve düz memurlar ile ilgili farklı yöntem uygulanacak. Şu anda devletin tüm kurum ve kuruluşlarında görev yapan şube müdürü ve üstündeki daire başkanı, genel müdür, müsteşar gibi kadrolarda görev alanlar için kapsamlı bir araştırma başlatıldı. Bu isimlerden FETÖ ile ilişkisi tespit edilenler ilk etapta açığa alındı. FETÖ ile bağlantısı tespit edilenler önce kanun hükmünde kararnameler ile memuriyetten atılacak. FETÖ için aktif olarak çalışmamış, suça bulaşmamış isimler hemen devletten atılmayacak bunlarla ilgili ara bir yol izlenecek. Bu kapsama giren memurlar, sözleşmeli personel statüsüne geçirilecek.

FETÖ'CÜLER NASIL TESPİT EDİLİYOR?

- 17-25 Aralık darbe girişimlerinden aldıkları tavır.

-Sosyal medya hesaplarında yapmış oldukları paylaşımları.

-Devlet içinde bulundukları görevde hızla yükselip yükselmedikleri.

-FETÖ ile mücadelenin başlamasından sonra örgüt bankalarıyla çalışıp çalışmadıklarına ve örgütün derneklerine bağış yapıp yapmadıklarına, çocuklarını onların okullara gönderip göndermediklerine.

-FETÖ /PDY kapsamındaki gözaltı ve davalar sürecinde adliyelerin önündeki eylemlere katılıp katılmadıkları.

-İşe başlaması ya da yükselmesindeki referansların kimler olduğuna bakılacak.

 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN