Danıştay kararı olan Kariye Camii neden açılmıyor? Ayasofya açılacak mı?

1945 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile müze haline getirilen Kariye Camii'nin ibadete açılması için Danıştay, Müslümanların ümitlerini arttıran yönde bir karara imza atmıştı.

PAYLAŞ

1453 yılında İstanbul'un fethedilmesinin ardından cami olan Kariye Camii, Ayasofya Camii ile benzer bir durumu paylaşıyor. İçerisinde 450 yıl boyunca namaz kılındıktan sonra tıpkı Ayasofya Camii gibi Bakanlar Kurulu kararıyla müze haline getirilen Kariye Camii de ibadete tekrar açılacağı günü bekliyor.

Çevresinde sahabe efendilerimizden Ebû Saîd El-Hudrî’nin kabri de bulunan Kariye Camii hakkında geçtiğimiz yılın sonunda Danıştay tarafından ümit verici bir karar verilmişti. Müslümanların yıllardır ibadete açılmasını arzuladıkları Kariye Camii ile ilgili olarak Danıştay tarafından “Cami asli fonksiyonu dışında kullanılamaz” yönünde bir karar verilmişti.

1945 YILINDAKİ BAKANLAR KURULU KARARININ HUKUKA AYKIRI OLDUĞUNA HÜKMEDİLMİŞTİ

Danıştay, 29.08.1945 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile müze haline getirilen Kariye Camii'nin ibadete açılması için Müslümanların ümitlerini arttıran yönde bir karara imza atmıştı. Danıştay'ın Kariye Camii hakkında vermiş olduğu önemli kararda 1945 yılındaki Bakanlar Kurulu kararının hukuka aykırı olduğuna hükmedilmişti. Söz konusu kararda Kariye Camii'nin Osmanlı döneminde özel hukuk hükümlerine göre vakfedildiği ifade edilirken mazbut Fatih Sultan Mehmet Vakfı'na ait hayrat taşınmazlardan olduğuna belirtilmişti. Hayrat taşınmazların, ibadethane, hastane ve aşhane gibi doğrudan hayır hizmetlerinin ifası için kurulmuş kamu malı niteliğinde olduğundan ötürü bu konuda özel mülkiyet hükümlerinin uygulanamayacağı kaydedilmişti.

Öte yandan hayrat taşınmazların, vakfın belirlediği kullanım şekli dışında bir kullanım amacına tahsis edilemeyeceği belirtilmişti.

KARAR CUMHURBAŞKANLIĞI'NDA! KARİYE CAMİİ HAKKINDA DANIŞTAY KARARI DA VAR

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), yıllardır Müslümanların dile getirdiği 'Ayasofya Camii ibadete açılsın' talebine dair geçtiğimiz günlerde olumlu bir açıklama yapmıştı. İktidar kanadından Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılabileceği yönünde açıklamalar gelirken söz konusu adım için Danıştay'ın kararını vermesi gerektiği ifade edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuya dair yapmış olduğu açıklamada "Bu ülkenin dinamiklerinde tutuşan yanan bir şey var. Öyleyse şu anda biz hukuk devleti olarak Danıştay'ın kararını bekliyoruz. Karardan sonra atılması gereken adım neyse ona göre gereken adımlar atılır" demişti.

Hükümet, Ayasofya Camii'nin ibadete açılması için Danıştay kararını işaret ederken vatandaşlar Ayasofya Camii'nin yanı sıra Danıştay'ın hali hazırda ibadete açılması yönünde kararının olduğu Kariye Camii'nin de ibadete açılmasını talep ediyor. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun Kariye Camii’ne ilişkin aldığı kararın Cumhurbaşkanlığı'na iletildiği biliniyor. Danıştay'ın söz konusu kararının ardından Cumhurbaşkanlığı'nın vereceği karar ile Kariye Camii'nin ibadete açılabileceği belirtiliyor.

Milli Gazete İnternet Haber Merkezi | Bekir ŞİRİN

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN