Camilerde elektrik kesilmesine tepki !

Gaziantep'te camilerde birikmiş elektirik faturaları nedeniyle elektrik kesilmesine gidileceği iddiaları üzerine açıklama yapan Mil-Diyanet Sen Gaziantep İl Başkanı Atıf Deniz, buna izin vermeyeceklerini söyledi.

PAYLAŞ

Deniz, ”Hiçbir kurumda elektrik faturaları camilerimizde olduğu gibi vatandaşlardan toplanan para ile ödenmemektedir. Camiye ibadet etmek için gelen vatandaşlarımızdan ısınma giderleri için para talep edilmesi asla etik bir davranış değildir. Bir tek camimizin elektriğinin kesilmemesi için sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

PARA TALEP EDİLMESİ ETİK DEĞİL

Mil-Diyanet Sen Gaziantep İl Başkanı Atıf Deniz, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı camilerde iki tane elektrik sayacı (aboneliği) bulunduğunu belirterek, “Camilerimizin birçoğunda ısıtma-soğutmadan kaynaklı ödenememiş elektrik faturası borçları birikmesi söz konusu. Özellikle 30 bin, 50 bin, 90 bin ve daha fazla elektrik borcu bulunan camilerimiz var. Bu faturaların zamanında ödenemeyişinden dolayı elektriği kesilen veya kesilmesi tehdidi ile alakalı sıkıntılı durumlar yaşanıyor. Bu husus maalesef son yıllarda cemaat-vatandaş arasında tartışmalara, kavgalara sebep olmakta ve başkanlığımızın itibarına gölge düşürmektedir. Camiye ibadet etmek için gelen vatandaşlarımızdan ısınma giderleri için para talep edilmesi asla etik bir davranış değildir”diye konuştu.

BELİRLİ BİR LİMİT BELİRLENSİN

Cemaatinin birikmiş faturaları ödeme imkânları olmadığını, en azından bir sefere mahsus olmak kaydıyla bu borçların silinmesi veya bir şekilde ödenmesinin sağlanması gerektiğini belirten Deniz, “Mevcut birikmiş faturalar ödendikten sonra gerekirse camilerimizin metre karesi (m²) dikkate alınarak her camiye KW saat olarak bir limit belirlenmek suretiyle, limitten fazla kullanımlar ücretlendirilsin. Böylece her ay yaşanan elektrik faturasını kim ödeyecek, nasıl ödenecek problemi de ortadan kalkmış olacaktır. Özellikle belirlenecek limitin simgesel olmaması tam tersine ihtiyaca hitap etmesi göz ardı edilmemelidir.Cami ve Kur’an Kurslarımızın elektrik, doğalgaz giderleri için ayrılan ödeneğin zamanında gönderilmesi ve Milli Eğitim Bakanlığında olduğu gibi merkezi ödeneğinin sağlanması sorunu çözecektir. Yatılı Kur’an Kurslarımıza yeterli ödenek sağlanmadığından, kısmen aynı sorunları yaşadıkları gözlemlenmektedir. Yatılı Kur’an Kurslarındaki bu sıkıntıların giderilmesi özellikle hafızlık yapan öğrencilerimizin olumsuz etkilenmelerinin önüne geçecektir. Hiçbir kurumda elektrik faturaları camilerimizde olduğu gibi vatandaşlardan toplanan para ile ödenmemektedir. Bu konuda gerekli adımların atılmasını talep ediyoruz” dedi.

Kaynak:www.gaziantep27.net

İslami Analiz

Dini Haberler

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • İsmet | 05 Kasım 2020 22:08

    Karanlığa sövmek.İcraat felç

BUNLARA DA BAKIN