'Camide evet' çağrısına Diyanet Başkanı'ndan açıklama

İstanbul Ümraniye'deki Modoko Camii İmamı Hüseyin Güleç'in cemaate referandumda 'Evet' oyu kullanmaları çağrısına tepkiler artınca, Diyanet soruşturma başlattı.

PAYLAŞ

Diyanet, camide ‘Evet’ propagandası yaptığı iddiası üzerine Ümraniye Modoko Camii İmamı Hüseyin Güleç hakkında soruşturma başlattı. Olaydan sonra emekli olan Güleç, görevi başında işlediği iddia edilen suçtan dolayı soruşturulacak.

Diyanet işleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu gelişmelerle ilgili Hürriyet’in sorularını yanıtladı. Prof. Görmez, "Gündelik hayat içerisinde kişiler arasında ihtilaf konusu olabilecek hiçbir şeyin, kalpler arasında ayrımcılığa yol açabilecek bir tek kelimenin, cümlenin dahi hutbe, vaaz, cami, minber ve kürsülere asla taşınmaması gerektiğini" ifade etti. Başkan Görmez, "Buna uymayan din görevlileri hakkında soruşturma açılacağını" söyledi.

GÖRMEZ, KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEYİN

Başkan Görmez, müftülüklerden camilerde bir daha bu tür olayların yaşanmaması için önlemler almaları konusunda uyardı. İmamların öncelikli görevi toplumun birliği ve beraberliği için çaba göstermek olduğu, irşat dillerinin asla parçalayıcı bir dil olmayacağı uyarısında bulundu. Vaaz ve hutbelerde, ima ile de olsa kimsenin ötekileştirilemeyeceğini, dışlanamayacağını ifade eden Görmez, minber ve kürsülerin meşrepçilik fitnesine asla alet edilemeyeceğini belirtti.

DİNİ HİZMETLER SİYASETİN PARÇASI OLMAYACAK

Din hizmetlerinin siyasi farklılıkların üstünde tutulması gerektiği ve milletin ortak bir değeri olarak din hizmetlerinin verildiğini ifade eden Prof. Mehmet Görmez, din hizmetinin herkesi kucaklayan, eşitleyen, huzura davet eden bir hizmet olduğunu ve hiçbir siyasi ideolojinin parçası olamayacağını belirtti.

SOSYAL MEDYADA YER ALAN SARIKLILARIN DİYANETLE İLGİSİ YOK

Diyanet İşleri Başkanlığı, geçtiğimiz günlerde imam olduğu ileri sürülen ve referandumda ‘Evet’ oyu vereceklerini topluca açıklayan kişilerle ilgili ise Twitter’dan açıklama yaptı. Açıklamada, “‘Referandumda evet diyen imamlar’ şeklinde sosyal medyada yer alan cübbeli ve sarıklı kişilerin Başkanlığımızla bir ilgisi yoktur” denildi.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN