Boy abdesti aldıktan sonra abdest almak gerekir mi?

En çok sorulan ve araştırılan konulardan birisi de, boy abdesti alan kişi namaz abdesti almış olur mu veya boy abdesti ile namaz kılınır mı? şeklinde.

PAYLAŞ

En çok sorulan sorulardan biri de boy abdesti alan kişi namaz abdesti almış olur mu veya boy abdesti ile namaz kılınır mı? Şeklinde.

Gusül abdestine niyetlenip alan bir kimse aynı zamanda namaz abdesti de almış olacağından bu abdesti ile namaz kılabilir, tekrar abdest alması gerekmez. Bu açıklamamızla, boy abdesti normal abdest yerine geçer mi sorusunun cevabını vermiş oluruz. Resulullah (asv)'ın gusül abdestine başlarken namaz abdestinde olduğu gibi abdest aldığını ve gusülden sonra ayrıca abdest almadığını ifade eden hadisler vardır (Buhari, Gusül 1; Müslim, Hayız 35, 36, 37; Muvatta I, 44, Tahare 67).

Gusül yaparken abdest organlarının tümünün yıkandığını görüyoruz. Bundan dolayıdır ki bu guslün içinde abdest de vardır. Alınan bu gusülle her türlü ibadet yapılabilir, bir şüphe ve tereddüde düşmeye gerek yoktur. Hepimizin bildiği bilmeyenlere de öğretelim, guslün bir adı da, boy abdestidir. Genellikle gusül demeyip daha rahat bir ifadeyle "boy abdesti" tabirini kullanırız. Aslında gusül bir bakıma boy abdestidir. Abdestte bazı organlar yıkanıyor, gusülde ise bedenin tümü yıkanıyor. Öyle ise bu yıkanma ile namaz da kılınabilir. 

Gusül aldıktan sonra iki rekat namaz kılmak, sevabı çok olan sünnettendir. Böyle güzel bir alışkanlık, sahibine şükür duygusu vererek onun rahatlamasını sağlar.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN