Bitki karışımları ve bitkisel ilaçlar reçeteye giriyor

Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılan ve eczanelerde satışına onay verilen bitkisel ürünler, elektronik reçetelere de girecek.

PAYLAŞ

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz, 120 kişinin hastalıkların tedavisi amacıyla bitkilerden faydalanılması ve etkilerini içeren bilim dalı Fitoterapi eğitimi aldığını belirterek, bu hekimlerin, nar çekirdeği, çörek otu tohumu yağı, kekik ve defne yaprağı gibi ruhsatlı ürünleri ve bitki karışımlarını da reçeteye yazabileceklerini söyledi.

Gürsöz, Sağlık Bakanlığına akredite olarak yetki alan iki üniversitede fitoterapi alanında eğitim verildiğini söyledi.

Ankara'da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İstanbul'da ise 9 aydır fitoterapi eğitimi verildiğini anlatan Gürsöz, “fitoterapi eğitimi almayan kimse bitkisel ilaç veya bitki karışımı ile ilgili reçete yazamaz, kanunen suç işler” dedi.

Örneğin, hasta 'balgam atamıyor ve öksürüğü varsa' hekim reçeteye bir bitki karışımı da yazabilecek. Fitoterapi eğitimi, 9 aylık bir süreci içeriyor. Bunun yanında bitkilerin her aşamasında hekimler bilgi sahibi oluyorlar.

Yan etkiye karşı hastalar uyarılacak

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Gürsöz, tıp, eczacılık ve ziraat fakültesindeki akademisyenlerin branşlarına göre hekimlere eğitim verdiklerini söyledi. 9 aylık eğitimin sonrasında hekimler, bitkilerin hangi koşullarda yetiştiği, nasıl ilaca dönüştüğü ve hangi şekillerde ve nasıl kullanılacağına dair geniş bir bilgiye sahip olduğunu belirtti. Gürsöz, "Hekimlerimiz hastaya yazdıkları bitkinin yan etkilerine karşı da hastayı bilgilendirecekler. Yani bir hastaya ruhsatlandırılmış bir bitki önerisinde bulunuyorsa bir hekim, onun miktarını ve dozunu da iyi ayarlamak durumundadır.

İnternetten satılan bitkisel ilaçlara dikkat

Gürsöz, İnternet sitelerinde "yüzde yüz bitkisel" ya da "yüzde yüz doğal" şeklindeki ürünlere karşı vatandaşlarımızın daha dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Bu konuda bu yıl içerisinde 3 bin 100 internet sitesini kapattıklarını söyleyen Gürsöz, sözlerine şöyle devam etti:

“Sloganımız, tarladan ruhsata, tarladan ürüne. Yayladaki, kırdaki, dağdaki bir bitkiyi alalım, en saf haliyle işlemlerden geçirdikten sonra Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu onaylı logomuz ile ambalajlara basalım. 2020 yılında 100 tane ruhsatlı ürünün raflarda yer almasını istiyoruz."

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN