Bilgisayar bağımlılığı, gençliği sanal aleme hapsediyor

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, cocukların bilgisayar bağımlılığından nasıl kurtulacağı ile ilgili ailelere önemli uyarılarda bulundu

PAYLAŞ

Çağımızın gelişen teknolojisi ve bilgisayar oyunlarının bilinçsiz kullanımı nedeniyle gençlerimiz sosyal hayattan uzaklaşarak, sanal dünyaya hapsolmakta olduğunu söyleyen Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, çağımızın en büyük problemlerinden biri haline gelen bilgisayar bağımlılığının, gündelik hayatın yanında gençlerin aileleriyle olan iletişimini, sosyal yaşamını ve eğitim hayatını olumsuz etkilediğini ifade etti. Sosyal hayattan uzaklaşan gençlerin toplum içerisine çıktıklarında ise telafisi güç uyum sıkıntısı yaşamaya başladığını belirtti.

"AİLELER ÇOCUKLARINA ENGEL OLMALI"

Çocuğun bilgisayar başında zaman geçirmesinin kötü olmadığını asıl kötü olanın, çocuğun tüm zamanını bilgisayar başında geçirmesi olduğunu söyleyen Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, ailelerin, çocuklarının bilgisayar başında fazla zaman geçirmesine asla izin vermemesi gerektiğinin altını çizdi. Dr. Sabri Yurdakul, "Çocukların, 'yapacak bir şeyim yok' diyerek akşama kadar bilgisayar başında oturmalarına engel olmalıyız. Çünkü bilgisayar bağımlılığı böyle başlıyor. Yavaş yavaş bilgisayar başında geçirdikleri saatler artıyor. Önce günün tamamını, sonrasında geceyi almaya başlıyor. Bir de bakıyoruz ki çocuğumuz öğlene kadar uyuyor. Öğlen kalkıyor, biraz bir şeyler yiyor ve gece yarısına kadar uykusuz bir şekilde bilgisayarın başında oturmaya devam ediyor. 'Nasıl olsa evde gözümün önünde, hava sıcak, bir yere gideceğine hiç olmazsa evde otursun' diye düşünmeye başladığınız zaman, bilgisayar bağımlılığı iyice pekişiyor" dedi.

"ÇOCUĞUNUZA BAŞKA UĞRAŞLAR BULUN"

Ailelere bazı önerilerde bulunan Dr. Sabri Yurdakul, "Çocuğumuzu bilgisayar bağımlılığından kurtarmanın tek yolu, ona farklı uğraşı alanları bulmaktır. Bilgisayar ile oynamadıkları zaman alternatifleri televizyon seyretmekse, o zaman bilgisayar ile televizyon arasında geçen bir hayatları oluyor. Bunun yerine spor yapıyor, arkadaşları ile vakit geçiriyor, bilgisayara da günde 1-2 saat zaman ayırıyorsa, bu istenilen davranış biçimi haline geliyor. Böylelikle bilgisayar bağımlısı olmadan, bilgisayar kullanma alışkanlığını öğrenmiş oluyorlar" diye konuştu.

"MUTLAKA ÇOCUKLARINIZA OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRIN"

Çocuklara mutlaka kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerektiğini belirten Psikiyatrist Dr. Yurdakul, "Akşamları yatmadan önce günde yarım saat bile olsa kitap okuma alışkanlığının kazandırılması, çocukların gelişimleri açısından oldukça faydalı" ifadelerini kullandı. Çocukları bilgisayar bağımlılığından kurtarmanın başlıca yolunun, onu hiç bilgisayara kaptırmamak olduğunun altını çizen Dr. Sabri Yurdakul, sözlerini "Çocuğunuz, bilgisayarı doğru kullanma alışkanlığı edinir, spor yapar, arkadaşları ile zaman geçirirse hiç korkmayın. Ancak ona engel olamadığınızı fark ediyor, bilgisayardan vazgeçiremiyorsanız o zaman bir psikiyatrist ya da psikologdan yardım alın." diyerek sürdürdü.

 

Haberturk

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN