Başkanı Görmez, kafile başkanlarıyla bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu yıl hac organizasyonunda görevli  kafile başkanlarıyla bir araya geldi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu yıl hac organizasyonunda görevli  kafile başkanlarıyla Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, hac için zihnen, kalben, ruhen ve ilmen hazırlık yapılmasının gerekli olduğunu söyledi. Hac ibadetinin tamamında kafile başkanlarına büyük görevler düştüğünü kaydeden Başkan Görmez, haccın mahiyeti ve görev esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar noktasında önemli uyarılarda bulundu;

“Diyanet camiası olarak, ülkemiz ve milletimiz üzerinde oynanan oyunları görerek hizmetlerimizi daha da artıracağız…”

Ülkemiz, milletimiz çok büyük badirelerden geçiyor. Allah’ın lütfu, inayeti ve milletimizin ferasetiyle büyük oranda geride bırakmış olsak da badireler devam ediyor. Hayatı durdurarak hizmetlerimize ara vermek durumunda değiliz. Diyanet’in yurtiçi ve yurtdışı hizmetleri daha da artarak devam edecek. Milletimiz üstünde oynanan oyunları görerek Diyanet camiası olarak aşkımızı, heyecanımızı artırarak, hizmetlerimizi birkaç katına çıkararak yola devam edeceğiz.

“Hac ibadeti birbirine bağlı halkalardan oluşan bir ibadettir. Bu halkalardan birisi zayıf olursa hac ibadeti zarar görür…”

Ülkemizde bunlar yaşanırken bir yandan da hac ibadetinin başlangıcı geldi. Kafile başkanları olarak bir aradasınız. Allah yapacağınız hizmetlerde sizleri muvaffak eylesin. Hac ibadetinde dikkat etmemiz gereken temel ilkeler var. Hacca görevli olarak giden bütün arkadaşlarımızın önce kalben bu ibadete hazır olmaları gerekir. En önemli husus, hacca rehberlik yapacak arkadaşlarımızın kalben kendilerini bu işe hazır hissetmeleridir. Niyetlerini sağlam tutmaları gerekir. Niyet amellerin çekirdeğidir. Siz kalbinize neyi ekerseniz onu elde edersiniz. Kalbinizi bu ibadete ancak kendiniz hazırlayabilirsiniz.

“Müslümanlar eğer haccın hikmetini kaybetmeselerdi, hac ibadeti Müslümanları değiştirmeye devam ederdi…”

Hac ibadeti öncesinde bilgimizi gözden geçirmeliyiz. İlmimizi, irfanımızı, hikmetimizi gözden geçirmemiz gerekir. Hac ibadetiyle ilgili fıkıh bilgilerimizi, hikmet bilgilerimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Haccın hikmeti ve esrarıyla ilgili her eseri okumuş ve değerlendirmiş olmamız gerekiyor. Müslümanlar eğer haccın hikmetini, esrarını kaybetmeselerdi hac ibadeti Müslümanları değiştirmeye devam ederdi. Müslümanların içinde düştüğü çelişkileri genç kuşaklara, dış dünyaya nasıl izah edeceğiz. Haccın manevi boyutunu, hikmetini ve esrarını, Allah’a ulaştıran yönünü iyi anlayıp rehberlik ettiğimiz insanlara da anlatmamız gerekir.

“Her sene hac ibadetine rehberlik ettiğimiz insanların memnuniyetinin yara almaması için çalışmamız gerekiyor…”

Hac ibadetine kalben ve ilmen hazırlıktan sonra organizasyon konusuna da dikkat etmemiz gerekir. Diyanet’in hac organizasyonu dünyada parmakla gösterilen ve çok takdir edilen bir organizasyondur. Bütün dünya bizi takdir edebilir ama biz bu tecrübemizi iyi kullanıp bu organizasyonda kör nokta bırakmamız gerekir. Her sene haccına rehberlik ettiğimiz insanların memnuniyetinin yara almaması için çalışmamız gerekiyor. Aramızdaki iletişim güçlü olmalı ve herhangi bir aksaklık karşısında reflekslerimiz harekete geçmelidir.

“Hayatı durdurup vaaz vererek irşad edilmez, bilakis hayatın içinde yaşayarak irşad etmek anlamlı olur…”

Kafile başkanlarına dikkat etmeleri gereken hususlarda bilgiler veren Başkan Görmez, "Her arkadaşımız hacca gitmeden önce bir plan çıkarmak zorundadır. Yola çıkmadan önce ve döndükten sonraya kadar yapacağı hizmet ve rehberliğini planlaması gerekir. Uçakta yapacağımız konuşmadan Kabe'yi ilk gördüğümüzde yapacağımız duaya kadar, kafilede kaç genç var? Kadın, çocuk, yaşlı sayısı nedir? Sırtımıza alacağımız yaşlı sayısı kaç? Bunları bilmeliyiz. Kafile başkanlarının her biri aynı zamanda birer mürşit ve eğitimcidir. İrşad nutuklarla, vaazlarla olmaz. Hayatı durdurup yapacağımız bir şey değildir irşad. Hayatla beraber, hayatın içinde biz o irşadı yaşayarak yapabiliriz. O zaman anlamlı olur." dedi.

 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN