Bakanlar Kurulu'nda 'Gri Memurluk' önerisi

Açığa alınan memurlarla ilgili, Bakanlar Kurulu'ndan sağlam delil yoksa önce 3-4 yıllık 'gri memurluk' takibi yapılması, önerisi geldi.

PAYLAŞ

Bakanlar Kurulu’nda, FETÖ kapsamında açığa alınan memurlarla ilgili çarpıcı bir öneri geldi. Buna göre, FETÖ üyeliği nedeniyle ihbar edilen memurlar, deliller yetersizliği varsa “gri memurluğa” alınacak. 3-4 yıl yakın takip başlayacak. FETÖ bağı tespit edilen ve delillendirilenler memurluktan atılacak.

Darbe girişiminin ardından kamuda FETÖ/PDY nedeniyle açığa alınanların sayısı 70 bine ulaştı. En çok açığa alma işlemi yapan kurum 22 bin kişi ile Milli Eğitim Bakanlığı olarak dikkat çekiyor. Bunu yaklaşık 9 bin ile Türk Silahlı Kuvvetleri, 8 bin ile Emniyet Genel Müdürlüğü, 6 bin kişiyle Sağlık Bakanlığı takip ediyor. Açığa alınan memurların soruşturma geçirmeden memurluktan ihraç edileceği söylentileri sonrasında atılacak adım da netleşmeye başladı.

SORUŞTURMALAR TİTİZLİKLE YÜRÜTÜLÜYOR

Bakanlar Kurulu’nda bu konuyla ilgili bir öneri gündeme geldi. Buna göre, kamu kurumları, açığa aldığı memurlar hakkındaki idari soruşturmaları tamamladıktan sonra çıkan neticeye göre ihraçlara başlayacak.

Ancak, bakanlıklara gelen günlük ihbarlar ayrı değerlendirmeye tabi tutulacak. İhbar edilen tüm memurlar için açığa alma işlemi hemen uygulanmayacak. Bu memurlar için “gri memurluk” sistemi devreye girecek. Hakkında ihbar yapılan memurlar “çok şüpheli”, “şüpheli” ve “az şüpheli” olarak sınıflandırılacak. İhbarın yanında kesin delilleri olanlar soruşturma sonucuna göre memurluktan atılacak. “Az şüpheli” gruptaki memurlar bakanlık birimleri tarafından 3-4 yıl yakın takibe alınacak. Yapılan takipte FETÖ ile bağlantısı tespit edilenler delilleriyle ihraç edilecek.

EN ÇOK İHBAR SAĞLIK BAKANLIĞI'NDA

Bu arada operasyonlar devam ederken sadece Sağlık Bakanlığı’nda çalışan personellerle ilgili FETÖ ilişkisi iddiasıyla günlük 500’e yakın ihbar geldiği öğrenildi. Hakkında ihbar yapılan memur için inceleme başlatılıyor.

 

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN