Ayasofya'yı kendine dert edinmiş bir sendika: Mil-Sen

Tüm sendikaların ve siyasilerin televizyonları başında Danıştay'ın Ayasofya kararını izledikleri bir günde hem dini hem kültürel değerlerine sahip çıkan maneviyatçı, ilkeli ve liyakatli sendikalar topluluğu MİL-SEN'in Ayasofya Camii'sinin açılışındaki heyecanına, sevincine şahit olduk.

PAYLAŞ

Yıllardır özlemle beklenen Ayasofya’nın camii olarak yeniden açılma kararı Danıştay 10. Dairesinin, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi ile Ayasofya Meydanı'nda coşkuyla karşılandı.

Yerli ve yabancı medya kuruluşlarının yanı sıra vatandaşların bekleyişini sürdürdüğü tarihi Ayasofya Meydanı'nda toplanan yüzlerce insan, Danıştay'ın kararını sevinçle karşıladı.

Ayasofya Camii’sinin önünde yeni kurulmuş ve sendikal faaliyetler için İstanbul’a gelmiş çiçeği burnunda bir sendika ve genel başkanı dört gözle Danıştay’ın vereceği kararı heyecanla bekliyor. “Yılların özlemi, Rahmetli Erbakan Hoca’dan bugüne gelen ve hiç bitmeyen bir mücadele!” diyor Sayın Mücahit Çelik. Mücahit Bey’in heyecanına tüm Türkiye şahit oluyoruz. Mücahit Çelik Anadolu Ajansına yaptığı konuşmasında;

“Bu tarihi güne şahitlik etmelerinden dolayı Allah'a binlerce kez şükrettiğini belirterek, Çok uzun süredir bu karar bekleniyordu. 86 yıllık bir özlem vardı. 86 yıllık özlemin bugün son bulması ve buranın camii olarak açılıyor olmasından büyük mutluluk duyuyoruz." diyordu.

Çok heyecanlı olduklarını, bugün İstanbul’a sendika çalışması yapmak üzere geldiklerini Danıştay’ın kararının açıklanabileceği ihtimalini duyunca dedik ki bu kararın açıklanacağı gün Ayasofya’nın orada bulunalım.” diyen Çelik, "Buranın cami olmasının özlemini duyan insanlar buradalar. Bütün arkadaşlarımız çok mutlu, huzurlu. Yetkililerimizden caminin ibadet yapılacak hale getirilmesini istiyoruz." ifadelerini kullanıyordu.

 

Bu tarihi günde gözlerimiz Türkiye’nin en büyük sendikası Memur-Sen’in başkanlarını aradı ama onlar TV başında olmayı seçtiler.

Rahmetli Mehmet Akif İnan abimiz yıllar önce, milletin inancına bağlı ve değerlerine önem veren bir sendikacılığın temellerini atmıştı. İnanıyoruz ki, böyle bir günde Rahmetli Mehmet Akif İnan abi teşkilatıyla beraber Ayasofya Camii’sinin önüne çadır kurar herkese ikramda bulunurdu.

Neyse ki şimdi Mil-Sen var.  Manevi, ilkeli, liyakatli sendikacılık. Memur-Sen’e artık sen misyonunu tamamladın çekil artık, düşün memurun yakasından diyecek bir sendika. Mil-Sen’in ülkemize yeni bir soluk yeni bir nefes olacağını ümit ediyor, şimdiden hayırlı çalışmalar yapmalarını temenni ediyoruz.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN