Avusturya'da başörtüsü yasağı protesto edildi

Başörtüsüne kısmi yasak getiren yeni yasa tasarısı Avusturya'da protesto edildi.

PAYLAŞ

Yaklaşık 4 bin kişinin katılımı ile başkent Viyana’da gerçekleştirilen  protesto gösterisinde, "Başörtüsü yasağına Hayır", "Benim vücudum, Benim  seçimim", "Avusturya’da Müslüman yasağı" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler,  vücudun tamamını örten burka ve kısmı başörtüsü yasağını protesto ettiler.

İnsan hakları meydanında toplanan göstericiler burada basın açıklaması  yaptılar. Kadınların giysileri üzerinden siyaset yapılmasını kınadıkları açıklamada, kadınların Avrupa’da artan İslamofobik saldırıların başlıca kurbanları olduğu vurgulandı. Ayrıca açıklamada, ülkede yükselen aşırı sağcı ve  popülist söylemin etkisi ile ekonomik ve sosyal sorunların suçlusu olarak  Müslümanların hedefe konulduğu anlatıldı.

Kadınlar ve Müslüman azınlıklar sosyal yaşamdan dışlanıyorlar

Müslüman Sivil Toplum Ağı (NMZ) üyesi Nasfiye  Yunusi, burada toplanma amaçlarının "Müslüman kadınların giyimleri üzerinden siyaset yapılmasına karşı durmak" olduğunu belirterek, “İçerdiği kısmi başörtüsü yasağı ile kabul gören yeni yasa tasarısı, azınlıkları ikinci sınıf vatandaş statüsüne  düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda Avusturya'da yaşayan Müslüman azınlığı,  özellikle de kadınları toplumun ve sosyal yaşantının dışına itiyor.” diye konuştu.

Yunusi konuşmasında, "her kadının kendi kılık kıyafetini kendisinin  belirlemesi gerektiğini, herhangi bir ayrımcılık ve baskı olmaksızın rahatlıkla  yaşamını sürdürebilmesinin bir hak olduğunu" ifade etti.

"Müslüman kadınlar olarak var olmaya devam edeceğiz"

Avusturya İslam toplumu adına Carla Amina Baghajati de yaptığı konuşmada, "bugün  burada başta Müslüman kadınlar olmak üzere, birçok sivil toplum kuruluşu  önemli  bir duruş sergilediğini, bu protesto ile oluşturulmak istenen korku ve ayırımcı  politikalara, hayır biz hayatın içerisindeyiz, biz bu ülkenin bir parçasıyız,  Müslüman kadınlar olarak var olmaya devam edeceğiz" mesajı verildiğini söyledi.

 

Kaynak: aa.com.tr

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN