AİHM, FETÖ'den ihraç edilen hakimin başvurusunu reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), meslekten ihraç edilen FETÖ terör örgütü üyesi hakimin başvurusunu reddetti. Bu karar, diğer davalara da emsal teşkil edecek.

PAYLAŞ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararında, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe sırasında Giresun adliyesinde görev yapan hakim Zeynep Mercan'ın 17 Temmuz'da gözaltına alındığı ve 18 Temmuz'da hakim karşısına çıkarıldığı ve burada FETÖ terör örgütü üyeliğine yöneliki tüm iddiaları reddettiği anımsatıldı.

Tutukluluk ve meslekten ihracın AİHM'e taşındığı kararda, AİHM tarafından iç hukuk yolu olarak kabul edilen Anasaya Mahkemesi'ne başvurunun tüketilmediği ve bu gerekçeyle Mercan'ın başvurusunun reddedildiği kaydedildi.

BU KARAR DİĞER BAŞVURULARA DA EMSAL TEŞKİL EDECEK

AİHM, bu yılın şubat ayında gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül hakkında Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karar da örnek gösterdi.

Mercanla ilgili alınan karar, aynı zamanda benzer diğer başvurular için de emsal niteliği taşımakta.

15 Temmuz sonrası AİHM'e çok sayıda benzer başvuru yapılmıştı. AİHM'in almış olduğu bu karar ile bu başvuruların da reddedileceği, Türkiye'de iç hukuk yolları tüketilmeden yapılan başvuruların geri çevrileceği belirtiliyor.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN