2017 Yılı Hac Kayıt Yenileme İşlemleri başladı

Hac vazifesini ifa etmek isteyen 1 milyon 300 bine yakın adayın kayıtlarını yenilemeleri gerekmekte, aksi halde başvurularının geçersiz olacağı belirtildi.

PAYLAŞ

Diyanet İşleri'nin resmi internet sitesinde ifade edien bilgilere göre bu yıl kayıt yenileme işlemleri, daha önceki yıllarda olduğu gibi otomatik olarak yapılmayacak. Hacı adayı olmak isteyen vatandaşlar, başvurularını yenilemek zorundalar. 31 Ocak tarihine kadar yenileme işlemini yapmayan adaylar hac kurasından çıkarılacak. Merak edilen konu, hac kayıt yenileme işlemleri için herhangi bir ücret alınacak mı? Diyanet yaptığı uyarıda, ilk kez başvuru yapacak adaylar için tarihin sona erdiği dile getirildi. İşte detaylar...

9 Ocak tarihinde 2017 yılı hac kayıt yenileme işlemleri başladı. 31 Ocak'a kadar sürecek işlemlerde yenileme yapacak adaylardan ücret alınmayacak. Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı uyarıda, yenileme işlemlerini yapmayan adayların kuraya dahil edilmeyeceğini bildirirken, iletişim bilgilerinin güncellenmesini de özellikle belirtti. Adaylar kurayı kazanmış olsa bile yanlış iletişim bilgileri vermiş olmaları halinde sorumluluk kendilerine ait olacak.

HAC BAŞVURULARINDA OTOMATİK YENİLEME OLMAYACAK

Hac ibadeti için önceki yıllarda başvuru yapan adayların kayıtları yenil yılda otomatik olarak yenilenirken Diyanet bu yıl yenilemenin otomatik yapılmayacağını duyurdu.

İLETİŞİM BİLGİLERİ GÜNCEL OLMALI

Kura çekiminin hemen ardından kutsal topraklara gitme hakkı kazanan hacı adayları, sistemde kayıtlı bulunan iletişim bilgileri üzerinden kurumla iletişime geçecek. Bu nedenle iletişim bilgilerini güncellemeyen adayların sorumlulukları kendilerine ait olacak.

KURAYI KAZANDIĞIMI NASIL ANLARIM?

Hac ibadetini kazanan adayların cep telefonlarına SMS şifresi gelecek. Bu şifre ile birlikte kuruma giden kişiler “Kesin kayıt yaptırabilir” belgesiyle birlikte diğer işlemleri başlatabilecek.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN