18 şubesi bulunan market zincirinin patronu kaçtı iddiası

Denizli'de faaliyet gösteren ve 18 şubesi bulunan market zincirinin çalışanları, patronlarının maaşlarını ödemediğini ileri sürerek market önünde eylem yaptı.

PAYLAŞ

 

Denizli ve çevresinde 18 şubesi ve 92 personeli bulunan market zinciri patronu M.D.’nin Ukrayna'ya kaçtığını ve paralarını alamadıklarını ileri süren işçiler, Denizli Valisi Ahmet Altıparmak’tan yardım istediler.

92 çalışanı olan işletmede, 50 çalışan Bayramyeri’ndeki şube önünde eylem yaptılar ve daha sonra Valilik önüne gelerek, alacakları konusunda Vali Altıparmak’tan yardım istedi.

Pazar günü işe gelen çalışanlar, merkez şube ve diğer şubelerdeki, yazar kasalar, sigaralar ve diğer değerli ürünlerin yanı sıra Bayramyeri'ndeki merkez şubenin idari bölümdeki para kasasının olmadığını görünce, şirket yöneticilerini aradı.

Market zincirinin patronu Ukrayna'ya kaçtı iddiası

Şirket sahibi M.D.'nin ortalarda görünmediği ve Ukrayna'ya kaçtığını iddia eden çalışanlar, diğer şirket ortakları F.S. ile H.Y. ile görüşme taleplerine rağmen personel avukatlarına yönlendirildiklerini ileri sürdüler.

Market çalışanlardan Özlem S., "Yıllardır bu işletmeye hizmet ettik, ön muhasebeye bakmama rağmen olaylardan benim bile haberim olmadı. Sabah işe geldiğimizde durumu görünce şaşkınlık içerisinde kaldık. Borsa markette 92 kişi çalışanız. Patronumuz kaçtığı için mağduruz. Çıkışımızı istiyoruz, SGK'ya gittik çıkışımız verilmedi, bizleri valiliğe yönlendirdi. Hiç kimse bize yardımcı olmuyor. İş-Kur biz hiçbir şey yapamayız, dedi. Bunca çalışan çıkışını istiyor, başka bir işe girebilmek için. İşsizlik parası alalım en azından, tazminatımızdan geçtik, işe girmek istiyoruz, biz çalışmak istiyoruz. Şirket yöneticilerine ulaşamıyoruz. Bir tane ortağımız var, oda avukatını yönlendirdi. Oda dedi ki, ben çıkış verdirmem şu anda, yani yarın herkesin ekmek yiyeceği parası yok, çalışmak zorundayız. Devlet büyüklerimizden rica ediyoruz, çıkışımızı almamız için yardım istiyoruz. Zaten canımız yanmış başka yerde çalışabilmemiz için çıkışımızı almak istiyoruz" dedi.

Diğer çalışanlarda tüm yasal haklarını istediklerini, ancak bu konuda muhatap hiç kimseyi bulamadıklarından şikayet ettiler.

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN