15 Temmuz darbe girişiminin firari generalleri belli oldu

15 Temmuz kanlı darbe girişiminden sonra firar eden askerler arasında iki tümamiral, dört tuğamiral ve bir tuğgeneral bulunuyor.

PAYLAŞ

15 Temmuz 2016 darbe kalkışmasından sonra ortadan kaybolan askerler içinde Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tümamiral Hayrettin İmran, Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekinci, Kuzey Grup Görevi  Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay, Tuğamiral İrfan Arabacı, Tuğgeneral Ali Kalyoncu gibi isimler var.

15 Temmuz darbesiyle Türkiye’yi uçurumun kenarına getiren ve sonra ordudan firar eden askerlerin kimlikleri belli oluyor. Firar edenler arasında iki tümamiral, dört tuğamiral ve bir tuğgeneral bulunuyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, FETÖ'nün darbe girişiminden sonra dokuzu general ve amiral 311 askerin firar ettiğini belirtmişti. Firar eden general ve amirallerin içinde eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tümamiral Hayrettin İmran, Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici'de bulunuyor. Eski Kuzey Grup Görevi  Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay darbe girişiminden sonra firar edenler arasında bulunuyor.

Söz konusu isimler, darbe girişimi sırasında Donanma Komutanı Veysel Kösele'yi Yavuz Fırkateyni'nde alıkoyan askerleri komuta ettiği belirtilmişti. Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından darbeci generaller, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait botla kaçmış, İzmit'te iskeleye çıktıktan sonra kendilerini bekleyen araçla firar etmişlerdi.

Firar edenlerin arasında bulunan Tuğamiral İrfan Arabacı ise, yetki alanında olmamasına rağmen karargahtaki harekat merkezine inip gemilerin denize açılması emrini verdiği söyleniyor.

Tankları şehir merkezine gönderme emri verdi

Darbecilerin hazırladığı atama listesinde 28. Mekanize Tugay Komutanlığı'na atandığı ifade edilen Tuğgeneral Ali Kalyoncu, 15 Temmuz gecesi tugaya gelerek tank ve zırhlı araçların Ankara merkeze gönderilmesi emrini verdi. Darbe girişiminin başarısız olması nedeniyle Kalyoncu da firar eden subayların arasında yer aldı.

İzmir'deki askeri casusluk soruşturmasındaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin inceleme ve elde edilen belgeler doğrultusunda FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki yapılanmasına yönelik soruşturma başlatılmıştı. Haklarında yakalama kararı çıkarılan Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu ve Tuğamiral Ali Suat Aktürk'ün ifadeleri alınamamıştı.

 

Kaynak: Milliyet

Dini Haberler

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN